دعوت تصویری مهرداد اسکویی به کمپین ۱۱۱ حامی چاپ کتاب عکس ۱۱۱، برای مشاهده اینجا کلیک کنید

 از همه دوستانی که تا به امروز از کتاب عکس ۱۱۱ چهره هنر، فرهنگ و ادب معاصر ایران حمایت کردند ممنونم. و خوشحالم یک حرکت فرهنگی شکل گرفته است و در این شرایط اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است.
با حمایت از ایده ۱۱۱ حامی شما در ازای انتخاب مبلغ ۲۰۰ هزارتومان در لیست پاداش های قرار گرفته در صفحه کتاب عکس ۱۱۱  ، یک جلد از این کتاب را پیش خرید می کنید و تصویر شما در مراسم رونمایی به همراه کتاب ارائه می گردد. 

                                                ————————————–

اتفاق مهمی که برایم شکل گرفت وقتی بود که فکر کردم دوست دارم از چهره های بزرگ هنر ، فرهنگ ، ادب و علم در کشورم عکاسی کنم چرا که احساس کردم چون دلم می خواهد از نگاه خودم آن طور که آنها را درک می کنم، چهره هایشان را برای تاریخ فرهنگیکشورم به یادگار بگذارم. 

خوب من عکاسی می کردم ، فیلمساز بودم و فکر می کردم که یکسری عکس از آدمهایی که تو جهان در فرهنگ و هنر دوست دارم ،به یادگار مونده که ما اون آدمها را از طریق این عکسها می شناسیم. یک جور عکس آیکن بودند. مثلا وقتی به انیشتین فکر می کنم عکسهای خاصی یادم می آید و همینطور چخوف، داستایوفسکی، تولستوی و پروست. این باعث شد که فکر کنم که آیا می توانم در تاریخ فرهنگی کشورم ادامه دهنده راه عکاسان مهمی چون فخرالدین فخرالدینی و مریم زندی که سالها در حیطه  عکاسی پرتره کار کرده بودند، باشم؟ 

۲۲ سال پیش ، یعنی سال ۱۳۷۵ به صورت خودجوش بعنوان یک عکاس جوان، تصمیم گرفتم که از هنرمندان مطرح ایران عکاسی کنم. دلم می خواست چهره آنها از نگاه من ثبت شود و مردم هنرمندان محبوبشان را از عکسهای من بشناسند. کسانی چون احمد شاملو ، فریدون مشیری ، محمدرضا شجریان، عباس کیارستمی، شفیعی کدکنی، ایرج افشار، عزت اله انتظامی، هوشنگ ابتهاج، سیمین دانشور، سیمین بهبهانی و … .

طی عکاسی از این چهره های نامدار پدر همسرم استاد نصرت کریمی به من بسیار کمک کرد. محمود یساولی مدیر انتشارات یساولی از پروژه ام استقبال کرد، و من بسیار از او ممنونم.

اولین جلد کتاب به نام ” یاد و نگاه ” در سال ۷۹ توسط انتشارات یساولی منتشر شد. قرار شد جلد دوم و سومی هم داشته باشد که متاسفانه نشد. آن کتاب در آن سال در نمایشگاه بین المللی کتاب جایزه بهترین کتاب سال را به خود اختصاص داد. به دلیل کیفیت انتشار و نیز موضوع کتاب.در این کتاب از ۵۰ برجسته فرهنگی کتاب عکاسی شده است و اولین بار این ایده را که از هر هنرمند در دو صفحه روبرو دو عکس بگذارم بسیار مورد توجه قرار گرفت.

از عکسهای آن کتاب به عنوان چهره های ماندنی تاریخ فرهنگی ایران یاد می شود ، به طور مثال وقتی کسی به شفیعی کدکنی فکر می کند ، عکسهای من به یادش می آید یا تصویری که از محمدرضا شجریان گرفته ام. وقتی که دستش هنگام زمزمه شعری مهم بر روی چهره اش قرار گرفت. این عکس یکی از معروفترین پرتره های ایران است که مردم می شناسندش و منتقدین هم از آن یاد می کنند. به شوق می آیم وقتی طی این سالها صدها طرح و قلم زنی، نقاشی، طراحی، منبت و … از آن به اجرا در آمده است . 

این پروژه قرار بود شامل جلد دوم و سومی هم شود. حتی با خودم قرار گذاشتم که برای عکاسی از مفاخر هنر کشورم که سالهاست در دیگر کشورها زندگی می کنند، به آن کشورها بروم.انتشار آن دو کتاب متوقف شد، اما من متوقف نشدم . من از سال ۷۵ تا به امروز از هنرمندان برجسته ایران، (نه فقط افراد معروف) عکاسی می کنم. حتی به روستاهای استان های مختلف کشور می روم و از چهره هنرمندان بومی عکاسی می کنم و می خواهم تا توان دارم این پروژه را ادامه د اده و برای آیندگان به یادگار بگذارم. 

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
محتوای زبانه
محتوای زبانه
پاداش ها
  یک میلیون ریال

  پوستر امضاء شده

  پنج میلیون ریال

پوستر امضاء شده به همراه فیلم

  ده میلیون ریال

  پوستر امضاء شده

  بیست میلیون ریال

  پوستر امضاء شده

  پنجاه میلیون ریال

  پوستر امضاء شده

  یکصد میلیون ریال

  پوستر امضاء شده


حمایت مالی می کنم

حمایت غیر مالی می کنم

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کمک به برگزاری جشنواره با ما، در “تماس باشید“. شماره تماس: ۸۸۷۴۶۱۴۰